🖤 Black Friday zľavy až 50 % na vybrané produkty – nakupujte teraz a ušetrite! 🛍️

7 tipov: ako prekonať nespavosť?

Trpíte nespavosťou? Už niekoľko dní po sebe sa vám nedarí dobre sa vyspať? A nedostatok spánku sa na vás už prejavuje?! Nesústredíte sa, ste podráždení, všetko vám padá z rúk? Dáme vám niekoľko tipov, ako prekonať nespavosť a užiť si kvalitný a zdravý spánok.

1. Upravte si prostredie v spálni

Kvalita vášho spánku závisí predovšetkým od prostredia, v ktorom spíte. Ak vám do spálne svietia ostré vonkajšie svetlá a do uší vám dolieha hluk z ulice, je jasné, že sa vám pravdepodobne nebude dobre spať. 

Preto si do spálne zaobstarajte kvalitné závesy odolné voči svetlu, ktoré zatemnia miestnosť a zabránia hluku. 

Dôležitá je aj teplota v miestnosti. Ideálna teplota v spálni by mala byť do 20 °C. Uistite sa, že máte kvalitné matrace a vankúše, ktoré vás budú budiť zo spánku svojím nepohodlím.

 

2. Pravidelný pohyb

Teraz sa pýtate, čo má pohyb spoločné so spánkom? Prekvapivo veľa! Pravidelný pohyb je základom dobrého spánku. 

Návrh bez názvu

Počas športu mozog uvoľňuje hormón serotonín, ktorý produkuje hormón melatonín, ktorý je zodpovedný za navodenie únavy a spánku. 

Ak budete pravidelne cvičiť, budete lepšie spať. Po fyzickej námahe sa vaše telo unaví a spánok je hlbší a kvalitnejší. Skúste si preto pred spaním zacvičiť, napríklad jogu alebo strečing.

3. Prestaňte konzumovať alkohol a cigarety

Konzumácia alkoholu a cigariet je pravdepodobne najhoršia vec na navodenie spánku. Alkohol zabraňuje prirodzenému spánku a spôsobuje, že spánok je veľmi nekvalitný, prerušovaný a plytký. To isté platí pre cigarety, nehovoriac o drogách a omamných látkach. 

Ak teda obmedzíte alkohol a cigarety, v ideálnom prípade ich úplne vyradíte, budete spať oveľa lepšie a po prebudení sa budete cítiť svieži a plní energie.

4. Obmedzte kofeínové a energetické nápoje

Nefajčíte ani nepijete alkohol a napriek tomu máte problémy so spánkom? A máte radi kávu alebo nápoje s obsahom kofeínu, medzi ktoré patria nielen energetické nápoje, ale aj kolové nápoje, Kofola alebo čaje?

Nápoje s kofeínom, ako je káva, čaj alebo rôzne energetické nápoje, sa používajú predovšetkým na nabudenie organizmu. Preto nie je vhodné konzumovať ich pred spaním. A v prípade nespavosti ani počas dňa. 

Kofeín by sa mal užívať len pred fyzickou aktivitou, najlepšie ráno. Potom si pred spaním dajte mlieko, bylinkové čaje alebo čistú vodu.

5. Vyhnite sa stresu

Stále o niečom premýšľate? Víria vám v hlave tisíce myšlienok? Neustále si prehrávate rozhovory s kolegami a šéfom? A zostávate dlho do noci hore a premýšľate, čo vás čaká v práci?

Či už vás trápi krátkodobý alebo dlhodobý stres, ani jeden z nich nie je pre kvalitu vášho spánku dobrý. Stres je nástroj mozgu, ktorý sa používa na obranu alebo útok, a teda na aktivitu. Zatiaľ čo spánok je funkcia mozgu určená na jeho regeneráciu, počas ktorej by ste si mali oddýchnuť a na chvíľu na všetko zabudnúť. 

Preto sa pred spaním snažte nemyslieť na svoje problémy. Vieme, že sa to ľahko hovorí, ale ťažšie robí. Ale nebojte sa, existujú spôsoby, ako upokojiť svoju nepokojnú myseľ. Vyskúšajte masáž, meditáciu alebo rôzne relaxačné techniky, ktoré vám pomôžu uvoľniť sa a pripraviť myseľ na odpočinok. Skvelé sú dychové cvičenia, bylinkové čaje na upokojenie alebo joga.

6. Minerály

Snímek obrazovky 2021-07-15 v 9.28.33

Ale všetko je prepojené so všetkým. Nestačí sa len upokojiť. Musíte dodržiavať celkovo zdravý životný štýl. Dôležité je tiež doplniť potrebné minerály a stopové prvky. 

Horčík je nevyhnutným palivom pre správne fungovanie mozgu a celého nervového systému. Nájdete ho prirodzene v potravinách, ale môžete si ho kúpiť aj ako doplnok stravy v tabletách alebo šumivých nápojoch. To vám zabezpečí dostatok tohto minerálu, ktorého zvyčajne prijímame veľmi málo.

Ďalšie látky potrebné pre prirodzenú funkciu mozgu sú selén, zinok a meď. Tie sú obsiahnuté aj v rôznych doplnkoch stravy, ako je napríklad BrainMax. V tomto produkte nájdete minerály dávkované v ideálnom množstve, ktoré vaše telo denne potrebuje. 

Melatonin Premium navyše podporuje prirodzenú produkciu hormónu melatonínu, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri kvalitnom spánku.

7. Bylinky na spanie

V neposlednom rade vám bylinkové čaje pomôžu získať dobrý a hlboký spánok. Tie už boli spomenuté niekoľkokrát. Pozor však na to, že nie všetky bylinné čaje sú vhodné na podporu spánku. Po ktorých by ste mali siahnuť?

Ľubovník bodkovaný, ktorý znižuje krvný tlak a čistí krv, ľubovník bodkovaný, ktorý pomáha upokojiť myseľ, alebo medovka lekárska či levanduľa vám môžu pomôcť zaspať. 

Môžete tiež vyskúšať bylinnú aromaterapiu. Zaveste si vetvičky levandule do blízkosti postele, dajte si levanduľu pod vankúš alebo použite levanduľové vankúše, ktorých vôňa vás pred spaním upokojí.

 

Spánok je dôležitejší, ako si myslíte


Nezabúdajte však, že kvalitný spánok je pre šťastný život veľmi dôležitý. Preto ak žiadna z vyššie uvedených rád nepomáha a ani drastická zmena životného štýlu nevedie k výraznému zlepšeniu, neváhajte sa obrátiť na svojho lekára.